Vatan Sözleri

vatan sözleri

Vatan sözleri yazımızda vatan sevgili ile ilgili sözler, etkileyici vatan sözleri ve vatan ile ilgili kısa sözler bulabilirsiniz.

Vatan Sözleri

Uğruna dökülen kanlar, yiten canlar vardır bir vatan için. Vatan ki ana kadar kutsaldır. Onun uğruna şehit olan evlatları için tüm analar babalar “vatan sağ olsun” der. İşte böyle yücedir vatan. Ve Türkler için vatan uğruna ölmek bir şereftir.

Bayrağının üzerinde dalgalandığı toprakları koru!  Vatan yolunda nice gençler yitirdi bu millet. Yine de dimdik durdu her düşmana karşı. Sen de kıymetini bil bu yitip gidenlerin canlarının, vatanın kıymetini bil! Bu topraklar ki kıymet bilmeyene taştandır, kıymet bilene ise altındandır!

Vatan demek memleket demektir; ana demektir, su, ekmek demektir. Herkesin vatanı vardır, herkes vatanını sevmelidir. Fakat bilhassa Türk evladı: Sen vatanını herkesten çok sevmelisin! Senin vatanın nice düşmanlar nice gavurlar tarafından bölünmek istendi. Senin milletin her zorluğa göğüs geren bir millet. Sen vatanını diğer ülkelerin vatandaşlarından daha çok sevmelisin; senin vatanın bir ana kucağı kadar kutsaldır.

Daha fazlası için Bayrak Sözleri

Konu vatan olduğunda her şey değişir. Dostun da olsa sevdiğinde olsa vatanına laf edeni, hainlik yapanı sakın ola ki affetme! Unutma: Vatan demek onur demektir; şeref demektir. Ve konu vatan olduğunda asla geri adım atma çünkü vatan için attığın her adımda gururlanacaksın.

Anne babamız bizleri vatana millete hayrımız olsun diyerek büyütür. Vatanı her şekilde hayırlı ol vatanını bölmek isteyenlere asla izin verme M ve vatanını her şeyden daha çok sev Vatan ki sevginin en kutsalına Hak edendir çünkü vatanı olmayanın dini olmaz Vatanına hayırlı ol ki Anne babana da hayırlı olasın.

Bir hilal uğruna binlerce, on binlerce güneş battı. Çanakkale’de, Sarıkamış’ ta nice ananın öpmeye kıyamadığı yavrusu şehit oldu. İşte vatan, memleket bu kadar değerlidir. Nice canların uğruna feda olduğu bu yurt; bu kuvvet ve vatan sevgisi ile her daim hür kalacaktır!

İnsanın hayattaki en önemli görevi vatanı için yaptığı görevdir. Askerler kına yakılarak, düğün yapılarak gönderilir kutsal görevlerine. Analar hem gururlanır evladı ile hem de ağlar ardından. Ama bilir ki bu güzel vatanı koruyacaktır aslan oğlu. Vatan yolunda hiçbir evladını gönderirken tereddüt etmez. İşte böyle analar sayesinde vatan ve memleket ayakta durur. Ve vatanı böyle yürekli anaların doğurduğu aslan evlatları korur.

Vatan İle İlgili Sözler

Namus, şeref, onur. Bunlar insanı insan yapan değerlerdir. Ve en önemlisi vatanına ihanet eden insan tüm bu değerlerden yoksundur. Vatanına ihanet edene hain denir. Vatana hainlik yapmak büyük bir alçaklıktır.

Toprak ister büyük olsun ister küçük adı vatan ise dünyalar kadar kıymetlidir. Vatan büyüklüğe göre değer biçilecek arsa değildir. Bir karışı bile değerli olan vatan toprağı yolunda koca yiğitlerin kan döktüğü memlekettir.

Sana kötülük edeni affet ama vatanına ihanet edeni sakın affetme. Vatana yanlış yapmak, tüm milletine yanlış yapmakla, ecdada; şehitlere yanlış yapmakla aynıdır. O şehidin çocuğundan utanmayarak vatanına, şehidine ihanet edeni, affetmek de sana yakışmaz!

Bu vatan bölünemeyeceğini yüz binlerce kez kanıtladı. Çanakkale’de, İstanbul’da, Hatay’da kanıtladı. 19 Mayıs’ta, 30 Ağustos’ta, 15 Temmuz’ da kanıtladı. Yüzyıllardır her düşman saldırısında, dost ihanetinde dimdik, sapasağlam ayakta duran bu vatan bölünmedi, bölünemez.

Atalarımızın, ecdadımızın ve babalarımızın toprağı vatan, korumamız gereken en önemli varlıktır. Nasıl bir bitki kökleri ile toprağa tutunuyor ise biz de vatanımıza öyle tutunmalıyız. Vatan olmadan hayat olmaz, din olmaz, dil olmaz.

Vatan kılıç ve tüfekle alınır ama asla para ile alınamaz. Vatan uğruna can verilen kutsal topraktır. Doğup büyüdüğün, adım atıp yürüdüğün yurdunun her zerresinin değeri altınla ölçülemez kadar yüksektir. Vatana asla fiyat biçilemez. Vatana kurban edilen onca evladın hakkı ne bu dünyada ne de öteki dünyada ödenemez.

İnsanoğlu yapacağı en büyük fedakarlığı vatanı için yapmalıdır. En sevdiğini ve en değer verdiğini vatana feda etmelidir. Vatana oğlunu, evladını nice canlarını feda etmiş bu kadar insan olmasa vatan gerçekten ‘vatan’ olur muydu hiç?

Eğer vatanını seviyorsan milletini de seveceksin. Kimseyi ayırmadan o toprak üstünde yaşayan herkesi kucakla, yalnız vatan düşmanları hariç. Vatanında yaşayan her insan o vatan topraklarında yaşayan diğer fertlerle bir halk oluşturur, bir millet yaratır. Bu nedenle vatan dediğin toprakta beraberce yaşadığın herkes, her yurttaş senin sevmekle yükümlü olduğun toplumdur.

Türk milleti için üç önemli varlık vardır: Vatan, Kuran ve İman. Bu üçü de bir bütündür. Özgürce yaşamak için üçü de gereklidir. Ve vatan dinsizlerin toprağı değildir. Vatan üzerinde ezan sesinin dinmediği, ay yıldızın semalarda dalgalandığı, camilerin dolup taştığı topraklardır.

Bilinmelidir ki vatanı sevmek için önce vatandaş sevilmelidir. Irkını ayırt etmeden, diline bakmadan bu vatan için çabalayan herkes kardeştir. Vatanı sevmek için önce toprağında yaşayan insanlar sevilmelidir. Bir millet birbirine düşman olursa, hepsi bir bütün olmazsa vatan asıl anlamına ulaşamaz.

Vatan sözleri yazımızın sonuna geldik.

.

Bir cevap yazın