Ölüm İle İlgili Sözler

ölüm ile ilgili sözler

Ölüm ile ilgili sözler yazımızda hayata dair ölüm ile ilgili sözler, acılı ölüm sözleri, dini ölüm yazıları ve ölüm lafları bulabilirsiniz.

Ölüm ile İlgili Sözler

Ölüm kaderinde varsa eğer, kaçamazsın  hiçbir yere. Bu dünyanın ölümün uğramadığı tek bir noktası dahi yoktur. Bu dünya bile ölümle son bulacaktır.

Bir çiçeğin solmuş yaprağını gördüm ve aklıma yine ölüm geldi. Ölüm benim için bitişle eş değerdi. Bir çiçeğin yaprağı da ölebilirdi, umutlarım da ölebilirdi, gençliğim de…

Şu yalan dünyada olan tek bir gerçek söyle deseler ölüm derdim. Ölüm dünüyle bugünüyle gerçektir. Varıyla yoğuyla yaralar, yıkar geçer, acıtır ve incitir. Ölüm acısıyla yakıp kavuracak kadar gerçektir.

Ölümün ne denli can yakabileceğini tecrübelerimle öğrendim. Daha büyük bir acı daha gelmedi yeryüzüne ve gelmeyecek. Hayatın sona erişi olan ölüm, her zaman can yakmaya devam edecek.

Doğarsın, yaşarsın ve ölürsün. Bir düşün bakalım, hayat bu kadar basit olabilir mi hiç? Doğumdan ölüme kadar olan zamanda yaşamak ve yaşatmak istediklerinle senin sen olduğunu sakın aklından çıkarma.

Acılı ölüm sözleri gibi sözler için Acılı Sözler yazımızı okuyabilirsiniz.

Öldüğümde arkamdan ağlamasınlar, istemem. Yaşarken ansınlar beni, yaşarken arayıp sorsunlar. Öldükten sonra mezarımı ziyaret etmesinler, istemem. Yaşarken, kanlı canlı karşılarındayken koşup gelsinler ve sıkı sıkı sarılsınlar bana.

İnsanın canının nasıl orta yerinden ayrılıp bölüneceğini seni kaybettiğimde anladım. Ölümün bana acıların en büyüğünü yaşattı. Senin artık bu dünyada olmayacağını bilmek, kalp yangınımı hiç sönmemek üzere başlattı.

Yaşamak isterdim, ölümü hiç aklıma getirmeden. Sevmek isterdim biteceğini hiç düşünmeden. Bir serçe misali dallara konmak ve şakımak isterdim, baharın bir gün sona ereceğini hiç düşünmeden.

Ölüm Sözleri

Yollar biter, yıllar geçer. Bir bakmışsın ömür bitmiş ve ölümün sırası gelmiş. İşte o zaman çaresiz kucak açarsın ölüme. Çünkü bilirsin, kaçışın yoktur.

Ne yalnızlık üzer beni ne de terk edilmek. Sevdiğim birinin öleceğini düşünmek bile üzülmeme ve ağlamama yeter. Çünkü bilirim ki; ölümden başka her şeye çare vardır. Bir tek ölüm karşısında çaresizdir insanoğlu.

Ölme dedim, çaresizce. Ölme, ne olur beni bırakma dedim. Gözlerini son kez kapatırken, bir daha seni göremeyeceğimi bilmek ne acıydı! Bu acının üzerine acı tanımadım ben.

Herkes teker teker göçüp gidecek bu diyardan. Dünyanın tapusu kimsede olmadığına göre, kimse kalıcı değildir. Ölüm herkes içindir, tüm canlılar için…

Göçüp gidenler geri dönselerdi eğer, eminim büyük bir hayal kırıklığına uğrarlardı. Gittikten sonra her şeyin nasıl da değiştiğine akıl sır erdiremez ve eski düzenleri ararlardı. Ama değişmeden kalamaz bu dünya, gidenlerin bıraktığı gibi kalmaz asla.

Ne zaman ufak tefek şeyler için sevdiğin insanlara kızarsan, mezarı başında ağladığını düşün. İşte o an, kızdığın şeyin aslında ne kadar da önemsiz olduğunu anlarsın. Sevdiğin kişinin yaşadığı için şükreder ve gider ona sıkıca sarılırsın.

Ölüm acısı bir türlü unutulmaz. Hafifler, daha az hatırlanır, daha az acıtır ama asla unutulmaz. O acı yüreğinin derinliklerinde bir yerlerde durmaya her zaman için devam eder. İşte ölümün bu kadar acı bir olay olmasının asıl sebebi budur.

Öleceğin günü bilseydin, bu huzurundan eser kalır mıydı geriye? Geceleri rahatça uyuyabilir miydin? Yine şimdiki gibi neşe ile gülebilir miydin?

Hayatta bir vizyonun olması gerekir her zaman için. O vizyonla yaşamını devam ettirmeli ve hiç kimse için kendinden ödün vermemelisin. Ölüm seni bu diyardan alıp götürene dek, kendini bozmadan dosdoğru yürüyebilmelisin.

Hayatın koşturmacasına kapılıp ölümü aklımıza dahi getirmeyiz çoğu zaman. Sanki yaşam hiçbir zaman sonlanmayacak gibi günlük yaşamımıza devam ederiz. Ama öyle değildir, ölüm her an kapımızda bekler.

Ölüme inanmayan insanlar bile gerçekten ölüme yaklaştıklarını hissettiklerinde o inançla dolarlar. Ölüme inanmamak, yaşamla bağdaşmaz. Ölüm vardır, gerçektir ve herkesin canını almaya devam edecektir.

Eğer dolu dolu yaşarsan ve hiçbir zaman keşke demezsen, ölüm kapını çaldığında da zorluk çekmezsin göçüp gitmek için. Pişmanlıklar ölümü bile zorlaştırır.

Yeni doğmuş bir bebek nasıl da umut aşılar tüm insanlara. Yapraklarını dökmüş bir çiçek ise o denli umutsuzlaştırır. Doğum yeniden umutlanmak demekse eğer, ölüm de umutların sona ermesidir.

Ölüm hiç yokmuşçasına sıkı sıkıya tutunmak gerekir şu hayata. Öyle tutkulu yaşamalısın ki, ölüm yanına uğramaya bile çekinmeli. Hayat ölüme rağmen yaşamaya değer.

Ölüm ile ilgili sözler yazımızın sonuna geldik.

.

Bir cevap yazın